Sršeň obyčajný

  • Veľkosť: 25 mm - 50 mm
  • Životnosť: jednu sezónu, okrem kráľovny
  • Kolónia: 50 - 110 kusov bežné hniezdo, 1500 kusov výnimočné prípady
  • Hniezdo: priemer 30 - 90 cm

Sršne a sršnie hniezda fungujú na podobnom princípe ako osy a osie hniezda. Sršnia kráľovná vyletí zo svojho zimného úkrytu a začne stavať sršnie hniezdo.Najčastejší výskyt sršních hniezd býva v krytých priestoroch (pod strechou, v starých opustených budovách, v novo-zateplených budovách).

Tvorba sršnieho hniezda nastáva približne koncom mája, samozrejme záleží aj od počasia. Kráľovná začne s výstavbou sršnieho hniezda a behom dvoch týždňov sú na svete prví členovia kolónie, tzv. robotnice. Kráľovná prenecháva pokračovanie stavby sršnieho hniezda novým členom, ktorí sa nevenujú len jeho stavbe, ale aj kráľovnej, novonarodeným larvám a obrane samotného sršnieho hniezda.

Objednať dezinsekciu

Riziká:

Sršne, dokážu svoju kolóniu veľmi rýchlo rozširovať. Z tohto dôvodu je potrebné neodkladať ich presun alebo likvidáciu.

Sršeň má v žľazách oveľa menej toxického jedu ako včela medonosná či iný bodavý hmyz, ale dokáže bodnúť viackrát, čo ho robí nebezpečnejším. Sršeň je schopný vystreknúť jed aj bez bodnutia žihadlom, a to do vzdialenosti 0,5 m. Zasiahnuté oči začnú prudko slziť. Paradoxom je, že sršeň je mierumilovnejší ako osa útočná, ktorá zaútočí bez varovania na človeka aj keď je vzdialený od osieho hniezda niekoľko desiatok metrov. Sršeň je pri zahniezdení vo veľmi tesnej blízkosti ľudského obydlia nebezpečný najmä pre alergikov. Sršnie hniezdo si dokáže veľmi obetavo brániť.

Riešenie:

Likvidácia sršňov je jednoduchšia ako likvidácia osieho hniezda. Je však nebezpečná, pokiaľ nepoznáte sršne a ich defenzívu pri bránení hniezda. Voľno-dostupné prípravky na likvidáciu sršňov a ich hniezda spravidla bývajú účinné. V minulosti sa taktiež zaužívalo vypaľovanie týchto hniezd. Pre vysoké riziko pri používaní týchto metód sa od nich postupom času upúšťa a práca sa prenecháva na profesionálov. Ak aj Vás trápi otázka “ ako sa zbaviť sršňov ? “ veľmi radi Vám s daným problémom pomôžeme. Poskytneme Vám naše odborné znalosti nadobudnuté rokmi praxe a neustálym vzdelávaním sa. Neváhajte nás kontaktovať.

Ponuka dezinsekčných služiebDezinsekcia

S každým problémom Vám najrýchlejšie a najbezpečnejšie pomôže školený profesionál.

Objednávací formulár Cenník